Ładunki w transporcie międzynarodowym – jakie występują?

Dowiedz się, jakie rodzaje ładunków występują w transporcie międzynarodowym. Jaka określa się ich wielkość i w jaki sposób się je załadowuje? Poznaj klasyfikację, jaka jest stosowana w trakcie przygotowywania i określania towarów, które mają zostać przewiezione.

Wielkość ładunku ma duże znaczenie

To, jakiej wielkości jest ładunek, będzie miało wpływ na sposób jego transportowania. Wyróżnia się w tym przypadku trzy kategorie. Ładunku drobne nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dlatego też w ich przypadku możliwy jest transport wielu towarów naraz.

Dobrym przykładem mogą być w tym przypadku paczki kurierskie, czy przewożenie drobnych przedmiotów. W przypadku transportu całopojazdowego mogą być przewożone większe produkty bądź też takie, które zajmują całą ciężarówkę. Wtedy pojazd jest w całości wykorzystywany przez jednego klienta.

Największe ładunki określa się mianem ponadgabarytowych. Oznacza to, że ich wielkość, ciężar czy wymiary przekraczają te dozwolone. To mogą być np. elementy konstrukcyjne.

Jakie są sposoby na załadunek towarów?

Po określeniu wielkości ładunku dobrze jest zastanowić się, w jaki sposób mają one trafić na ciężarówkę czy statek. I tu można wymienić kilka różnych sposobów.

Podstawowe to napełnianie, nasypywanie, podnoszenie i wciąganie. Ta pierwsza metoda zwykle pojawia się w przypadku cystern. Takie produkty, jak piasek, można po prostu nasypać do ciężarówki.

Z kolei skrzynie bądź kontenery można podnieść, korzystając z pracy ludzi bądź maszyn, zależnie od wielkości ładunku i jego innych cech charakterystycznych. Ostatni ze sposobów, czyli wciąganie, może zdarzyć się, gdy przewożony przedmiot bądź przedmioty są naprawdę duże i brakuje odpowiednich maszyn, które mogłyby produkt ponieść i w ten sposób umieścić w pojeździe.

Ładunki mogą mieć różne stany skupienia

Ładunki mogą mieć różne stany skupienia

Klasyfikacja ładunków wymaga także określenia ich stanu. Gazy czy płyny muszą być transportowane w inny sposób, niż ciała stałe. Przedmioty codziennego użytku często są transportowane w skrzyniach bądź na paletach.

Płyny, takie jak paliwo, prawdopodobnie trafią do cysterny. Ten rodzaj pojazdu może być wykorzystany także w przypadku gazu. Te cechy będą miały bardzo duży wpływ na to, ile będzie kosztował cały transport.

Warto tu zwrócić uwagę na to, że także płyny i gazy mogą być transportowane od razu w mniejszych pojemnikach, np. butle z helem da się przewieźć zwyczajną ciężarówką.

Podatność przewozowa ładunku. Jakie są jego właściwości?

Przygotowując transport należy również zastanowić się nad tym, jakie są właściwości przewożonych produktów. Część produktów spożywczych, np. lody, wymaga zachowania niskiej temperatury w trakcie transportu.

Ponadto, niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia oraz dla środowiska naturalnego. Określa się je jako ADR, czyli niebezpieczne. Takie ładunki podzielone są na 13 kategorii zagrożeń, w tym na materiały stałe zapalne, gazy, materiały żrące czy nadtlenki organiczne. Każdy z tych rodzajów podlega restrykcjom.

Ważna jest też wartość ładunku

Nie bez znaczenia jest także to, jaki jest koszt konkretnego ładunku. Można podzielić ja na mało, średnio i wysokowartościowe. Wyceniając transport, często podaje się cenę w kubikach.

Znacznie ważniejsza jest jednak waga produktów, ponieważ to ona będzie wpływać m.in. na to, ile paliwa spala pojazd w trakcie transportu. Im cięży więc będzie, tym więcej klient będzie musiał zapłacić.

Podział ładunków na ich wielkość, sposób załadowania, stan skupienia, właściwości oraz wartość pozwoli dokładnie sklasyfikować produkt. Dzięki temu skutecznie ocenisz, ile pracy będziesz musiał włożyć w transport oraz jakie maszyny będą do niego potrzebne. To pomoże ci w lepszym zarządzaniu swoją firmą, niezależnie od tego, czy zajmujesz się dystrybucją, czy produkcją.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *