Jak wygląda międzynarodowy transport towarów?

Transport międzynarodowy to w gruncie rzeczy przewiezienie wybranych produktów poza granice kraju. Proces taki nie jest wcale prosty i wymaga przede wszystkim kierowania się przyjętym prawem – spedytor musi również doskonale wszystko zaplanować, zatem jego wiedza i umiejętności muszą być na jak najwyższym poziomie. Jak zatem wygląda międzynarodowy transport towarów?

Transport międzynarodowy – co to takiego?

Definicja transportu międzynarodowego została szczegółowo określona artykule 83 ustawy o VAT. Warto od razu dodać, że w przypadku Polski, która jest członkiem Unii Europejskiej, wywóz towarów do innego państwa członkowskiego nie będzie wcale uznany za transport międzynarodowy – działanie takie traktuje się bowiem jako świadczenie wewnątrzwspólnotowej usługi.

Transportem międzynarodowym określa się zatem przewóz towarów do krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej. Proces ten zachodzi zatem wówczas, gdy:

  • nadanie towaru występuje na terytorium kraju, a miejsce docelowe poza Unią Europejską,
  • nadanie jest poza Unią Europejską, a miejsce docelowe na terytorium danego kraju,
  • nadanie oraz miejsce docelowe przewozu znajduje się poza Unią Europejską, ale odcinek wyznaczonej trasy przebiega przez kraj.

W prawidłowym przebiegu całego przedsięwzięcia na pewno pomocny będzie spedytor, który jest w stanie zaplanować całą spedycję. Usługi spedytora nie kosztują wcale dużo, a jego zatrudnienie gwarantuje każdemu rzetelne zorganizowanie całego przedsięwzięcia i bezpieczne dowiezienie danego towaru do wybranego wcześniej miejsca.

Funkcje spedytora

Funkcje spedytora

Spedytor, jako osoba odpowiedzialna za przewóz międzynarodowy, planuje po kolei wszystkie czynności, które niezbędne są do powodzenia całego procesu. Jest on odpowiedzialny za znalezienie odpowiedniego przewoźnika oraz zorganizowanie najbardziej pasujących do przewożonego towaru pojazdów.

Po jego stronie leży także przygotowanie całego ładunku – nie tylko zaplanowanie załadunku, ale także jego prawidłowe oznakowanie oraz zabezpieczenie przed możliwym uszkodzeniem towaru. Osoba taka koordynuje także przebieg transportu oraz rozładunku; odpowiada także za kwestie składowania oraz magazynowania przewożonych produktów.

Spedytor zajmuje się zatem praktycznie wszystkimi działaniami, które składają się na transport międzynarodowy. Zatrudnienie takiego specjalisty gwarantuje każdej firmie przewozowej całkowity sukces w każdym takim skomplikowanym przedsięwzięciu. Warto również dodać, że spedytor może zająć się praktycznie każdym transportem, bez względu na jego wielkość czy rodzaj.

Rodzaj transportu międzynarodowego

Obecnie transport międzynarodowy realizuje się w dwóch różnych wariantach. Istnieje możliwość zorganizowania transportu całopojazdowego, który – jak sama nazwa wskazuje, obejmuje całą powierzchnię ładunkową. Taka forma przewozu jest zarezerwowana dla jednego klienta.

Drugi typ transportu międzynarodowego to transport częściowy, który można również nazywać drobnicowym. W takim przypadku przestrzeń załadunkowa jest odpowiednio podzielona, dzięki czemu z przewozu może skorzystać kilku zleceniodawców.

Oba te rodzaje zakładają możliwość przewożenia wielu typów towarów – wszystko zależy zatem od potrzeb oraz indywidualnej wizji danego klienta. Warto jednak dodać, że transport międzynarodowy jest dość kosztowny.

Na szczęście łatwo jest znaleźć firmę spedytorską, która nie tylko zajmie się załatwieniem wszelkich formalności oraz przeprowadzeniem tego procesu, ale również zaproponuje swoim klientom przystępne ceny.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *