Przy organizacji transportu międzynarodowego jakość usług spedycyjnych ma ogromne znaczenie. Usługa ta oznacza pełną eskortę ładunku do miejsca przeznaczenia, w tym odpowiedzialność finansową za uszkodzenia towaru, poważne opóźnienia na trasie itp. Spedycja jest realizowana przez firmę transportową lub organizację zewnętrzną.
Pierwsza opcja pozostaje najbardziej opłacalna, ponieważ pozwala klientowi cieszyć się najlepszymi stawkami i współpracować tylko z jednym podmiotem odpowiedzialnym. Dlatego też dostępność usług spedycyjnych jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze firmy spedycyjnej.
Główne funkcje firmy spedycyjnej w transporcie międzynarodowym
Spedytor to osoba prawna, która za opłatą towarzyszy przesyłce w procesie transportu. Często kompetencje i profesjonalizm spedytora wpływają na to, jak szybko towar zostanie dostarczony, jak bezpieczny jest i jak ekonomiczny jest sam transport.
Odpowiedzialność przewoźników rozciąga się jedynie na obszar powierzonej im trasy. A główną cechą działalności spedytora jest odpowiedzialność za dostawę od drzwi do drzwi – od punktu początkowego do punktu końcowego.
Dlaczego korzystnie jest współpracować z firmą spedycyjną?
Spedytor działa jako pośrednik w transporcie międzynarodowym. Posiada relacje kontraktowe z wieloma przewoźnikami i klientami, dzięki czemu może optymalizować proces transportowy: unikać przestojów (np. w kontenerowym transporcie drogowym, co jest korzystne dla przewoźników) oraz szybko znaleźć wolny w danej chwili i gotowy do wysłania pojazd (co jest korzystne dla klientów).
Również z powodu dużych zleceń spedytorzy otrzymują znaczne rabaty od firm transportowych: dzięki temu mogą obniżyć cenę transportu i uczynić go bardziej opłacalnym dla klienta.
Co wchodzi w skład pakietu spedycyjnego
- Nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem oraz przeładunkiem (w przypadku zmiany rodzaju transportu) towaru. Przedstawiciele firmy będą obecni podczas ww. czynności w celu zapobieżenia jakimkolwiek szkodom w przewożonym mieniu.
- Opracowanie optymalnej trasy: wystarczy podać cel podróży i punkt startowy, a nasi specjaliści opracują najbardziej odpowiedni plan ruchu z uwzględnieniem wielu czynników.
- Zlecenie – jeśli nie jest realizowane przez przewoźnika, możemy znaleźć sprawdzonego spedytora.
- Tracking – spedycja w trasie polega na ciągłym sprawdzaniu położenia przesyłki, identyfikowaniu i szybkim eliminowaniu przyczyn opóźnień.
- Sporządzanie dokumentów – firma usługowa zapewnia tworzenie dokumentacji pomocniczej, zezwoleń i zaświadczeń oraz wypełnianie deklaracji.
Korzyści i znaczenie spedycji
Aby zrozumieć znaczenie spedycji, należy przyjrzeć się korzyściom, jakie przynosi ona klientom.
- Szybsza odprawa celna – dzięki doświadczonym specjalistom wszystkie dokumenty przetwarzane są szybko i sprawnie, dzięki czemu straż graniczna nie ma powodów do opóźniania przesyłki.
- Szybka dostawa – możesz mieć pewność, że przesyłka dotrze w ustalonym terminie.
- Spedycja minimalizuje potencjalne ryzyko w transporcie.
- Gwarancja integralności – eksperci są odpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonego ładunku, w razie potrzeby zapewniane są dodatkowe zabezpieczenia.
Różnice między spedycją a logistyką
Spedycja jest uważana za część usług logistycznych, ale nie są one tym samym. Ważne jest, aby wcześniej zrozumieć te różnice, aby zawrzeć najbardziej korzystną umowę.
Logistyka obejmuje szeroki zakres zagadnień, które nie są bezpośrednio związane ze spedycją: pakowanie towarów, magazynowanie, koordynacja przepływów hurtowych i detalicznych firmy, itp. Aby uniknąć nieporozumień, należy z góry określić potrzeby firmy i ustalić wszystkie zobowiązania w umowie.
Operacje transportowe powinny być powierzone firmie, która zna zasady spedycji i jednocześnie świadczy usługi brokera celnego. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu przy wysyłce towarów z Europy do Polski i umożliwia optymalizację kosztów importu.